Gülüş Estetiği

Diş hekimliğinde mükemmel estetik tesadüf değildir. Aslında estetik, sonlu bir şey içinde tasarımı olan bir sonsuzluktur. Her birey benzersizdir, her gülümseme de öyle. Genelde özgün bir gülüşe sahip olmak, disiplinli, sistematik bir şekilde çalışmanın sonucudur. Bu amaç için ilk aşama, diş hekimi ile hasta arasındaki maksimum iletişim seviyesidir. Bu yüzden beklentiler tam olarak anlaşılmalı ve doğru bir tedavi planı izlenmelidir. Bu amaçla zaten son zamanlarda Dijital Gülüş Tasarımı konsepti yaygınlaştı.
 
Dijital Gülüş Tasarımı nedir?
Tedaviye başlamadan önce dişlere herhangi bir işlem yapılmadan gülüşün son halinin kişiye sunulmasıdır. Doğallık ve ile sağlığı birleştirerek, ideal bir gülüş planlamaktır.
 
Dijital Gülüş Tasarımına Nereden Başlamalı?
• Gülüş tasarımı birçok açıdan detaylı fotoğraf ve videolar çekilerek başlar.
• Kişinin alt ve üst çene ölçüleri alınır ve modeller elde edilir.
• Bu görüntü ve modeller üzerine dijital ortamda çeşitli ölçü ve çizimler yapan diş hekimleri hastanın yüz yapısına en uygun gülüşü bulur.
• Tasarlanan bu gülümsemeyi laboratuvar teknisyenine aktarırlar. Sonra dişlerinizin son halini görebileceğiniz bir Mock Up çalışması yapılır. Dişlerinizin son aşaması, dişleriniz kesilmeden önce ağızda gösterilir.
 
Dijital Gülüş Tasarımında Nelere Dikkat Edilmelidir?
Gülüş tasarımında hasta ve hekim ile görüşülerek hastanın isteklerinin belirlenmesi tedavi sonucu açısından oldukça önemlidir.
 
• Yüz Hatlarınız
• Cinsiyetiniz
• Ten Renginiz
• Göz yapısı ve rengi
• Yaşınız
• Gülümseme simetrisi
• Dişlerinizin düzeni ve renkleri
• Dudaklarınız
• Diş etleriniz
 
Gülüş tasarımı, öncelikle hastanın yüzünün hangi geometrik şekle uyduğunu belirleyerek başlar. Çünkü kişinin yüz hatları, dişten hangi izlerin seçilmesi gerektiğini içerir.
 
Erkek ve kadın anatomisi birbirinden oldukça farklıdır. Mesela erkeklerin yüz hatları daha keskin ve belirgindir. Ama burun ve çene ucu oranları kadın yüzü ile farklılıklar göstermektedir. Kadınlarda geçiş daha yumuşak, burun ve kaş kemerleri daha ince. Dişlerde geçişin daha yumuşak olması nedeniyle köşeler paraleldir.
 
Kadınlarda; Dişlerin köşeleri daha yumuşak dönerken gülme çizgisi yukarı doğru kıvrılır. Ortadaki iki diş diğer dişlere göre biraz daha uzundur. Bitişik dişler düz çizgilerle birleşmez. Çünkü aralarında küçük boşluklar vardır.
 
Erkeklerde; Erkeklerin diş hatları kadınlara göre daha belirgin iken, bitişik dişler daha düz bir çizgide birleşir. Ama kadınlarda ise yukarı doğru kıvrılan gülme çizgisi erkeklerde daha düzdür.
 
Dijital Gülüş Tasarımı Kimler İçindir?
Herhangi bir sebepten dolayı dişlerinden memnun olmayan ve estetik bir sonuç almak isteyen her birey Dijital Gülüş Tasarımı yaptırabilir.
 
Dijital Gülüş Tasarımına Sahip Olmak Ne Kadar Sürer?
Dijital Gülüş Tasarımı iki seanstan oluşmaktadır. Yaklaşık 3-4 gün sürer.
 
• İlk seansta fotoğraflar ve modeller alınır. Bu işlem yaklaşık 30 ila 60 dakika sürer.
• 3 - 4 gün sonunda ikinci randevu seansınızda gülüş tasarımınız tamamlanacak. Ardından doktorunuz size tasarımınızı pratik olarak ağız içinde anlatacaktır. Yapılmasını istediğiniz değişiklikler ve istekler tasarım üzerinde tartışılır ve değerlendirilir. Tasarımda gerekli değişiklikler yapılır ve sonra nihai karar verilir. Bu seans yaklaşık 1 saat sürer.
 
Kaç Tür Gülümseme Vardır?
Genel olarak gülümseme ifadeleri üç ana başlık altında toplanmaktadır. Bu temel kategorilerin kendi içinde de farklı varyasyonları vardır.
 
Seksi Gülüş; Çekici gülüş kategorisinde ön dişler yan dişlere göre önemli ölçüde daha uzundur. Aslında genç bireylerde bu durum zamanla yıpranan ilk dişlerdir ve boyları kısalır ve daha eski bir görünüme geçer. Ön dişlerin bu dizaynı genç, dinamik ve çekici bir gülüş sağlar. Bu kategori daha genç bireyler için daha uygundur.
 
Entelektüel Gülümseme; Dişler yatay düz bir çizgide kalır. Ek olarak yüzün alt kısmını daha fazla vurgulayan entelektüel gülüş, yüze olgun ve bilgili bir ifade verir. Dişlerin uzunlukları genç yaşta ilk çıktıklarında birbirinden farklıdır.
 
Sportif Gülüş; Sportif gülüş, entelektüel ile çekici gülümseme arasındadır. Dahası orta kesici dişler, yan kesici dişlerden biraz daha uzundur. Sportif gülüş tasarımı yüzünüze olağanüstü, samimi ve sıcak bir ifade verir. Bu gülüş, entelektüel gülüş kadar ciddi değildir. Ama çekici gülüş tasarımı kadar harikadır. Ayrıca doğadan yana olanların ortak tercihi olan bir gülüştür.
 
Prova oturumunda değişiklik yapabilir miyiz?
Elbette. Prova seansının temel amacı, tasarımı sizinle sözlü olarak incelemek ve o tasarımı beğenilerinizle kabul etmektir. O seansta değiştirmek istediğiniz her şey detaylı olarak değerlendirilir.
 
Dijital Gülüş Tasarımını Sevdiğimde Yeni Dişlerimi Yapmam Ne Kadar Sürer?
Doktorunuz, size önerdiği tedavi seçimi doğrultusunda tedaviye başlar. Her tedavi için ortalama 1 hafta sonra dişleriniz hazır olur.

izmir zirkoyum diş kaplama

+90 (545) 380 70 90

bt_bb_section_top_section_coverage_image