Dişleri Ne Beyazlatır?

Dişlerinizin sağlığı ve dişleri ne beyazlatır konusunda her yemekten sonra dişlerini fırçalamak, diş ipi kullanmak ve hatta diş hekiminde düzenli kontroller yaptırmakta önemlidir. Yine de, yapmanız gerektiği gibi fırçalayıp diş ipi kullansanız bile zamanla dişlerinizin renginin değişebileceğini biliyor muydunuz?
 
Dişler nasıl lekelenir?
Renkli yiyecekler yediğinizde ve içtiğinizde, bu renkler yavaş yavaş dişlerinizi lekeler. Diş hekimleri, bir yiyecek beyaz bir tişörtü lekeleyebilirse, zamanla dişlerinizi de lekeleyebileceğini söyleyecektir. Yiyecekler ve içecekler dişlerinizin dış tabakası üzerinde bir tabaka oluşturur.
 
Diş hekimleri bu tabakayı kazıyarak veya kimyasal işlemler uygulayarak çıkarabilirler. Dişlerinizi fırçalamak, bir kısmını gidermenize yardımcı olacaktır. Beyazlatıcı diş macunu kullanırsanız, aşındırıcı unsurlar bu tabakanın daha da fazla çıkarılmasına yardımcı olacaktır.
 
Ancak, zamanla dişlerinizin üzerindeki bu dış tabakayı oluşturan yabancı maddeler dişlerinizin dış mine tabakasına batar. Ayrıca olabileceğinden daha az beyaz olmalarına neden olur. Bu olduğunda, artık o katmanı kazıyamazsınız. Neyse ki, bu daha derin lekeler gerçekten zararlı değildir. Ama çoğu insan dişlerinin görünüşünü beğenmez.
 
Dişleri ne beyazlatır?
Yine de endişelenme! Çünkü diş beyazlatma tıbbi bir işlem değil kozmetik bir işlemdir. Bu, dişlerinizin daha sağlıklı olmasını sağlamaktan çok görünümünü iyileştirdiği anlamına gelir.
 
Diş beyazlatma işlemi oldukça basit bir kimyasal reaksiyon içerir. Çoğu diş beyazlatıcı, dişlerinizi beyazlatmak için iki kimyasaldan birini (karbamid peroksit veya hidrojen peroksit) kullanır. Dişlerinize uygulandığında, bu beyazlatıcı kimyasallar diş minesini emer ve renk değişikliğine neden olan malzemeleri parçalayan bir oksidasyon reaksiyonu başlatır.
 
Pek çok kişi dişlerini diş hekimleri tarafından beyazlatır. Yerel eczanenizde veya marketinizde bulunan birçok beyazlatma ürününden birini kullanarak dişlerinizi evde de beyazlatabilirsiniz.
 
Reçetesiz satılan diş beyazlatma ürünleri, diş hekimine gitmekten daha ucuz olma eğilimindedir. Bununla birlikte, diş hekimleri genellikle daha güçlü kimyasallar kullanır ve genellikle dişçiye gittikten sonra daha belirgin sonuçları daha hızlı görebilirsiniz.
 
Diş beyazlatmanın güvenli olup olmadığını merak ediyorsanız, diş çalışmaları sürecin hem güvenli hem de etkili olduğunu göstermiştir. Yine de yan etkiler mümkündür. En yaygın yan etkilerden ikisi diş eti tahrişi ve diş hassasiyetidir. Bu yan etkiler hafiftir ve reçetesiz satılan ürünlerle geçer.
 
Dişler ne kadar süre beyaz kalır?
Dişleriniz beyazlaştıktan sonra gülümsemenizle çok daha mutlu olabilirsiniz. Yine de dikkatli olun. Beyazlatma süreci sonsuza kadar sürmez. Dişlerinizde leke bırakan yiyecekler yemeye başladığınız anda, zamanla renkleri yeniden bozulur. Çoğu insan, tekrar renk değişikliği fark etmeden önce en az altı ay daha beyaz dişler yaşar.

izmir zirkoyum diş kaplama

+90 (545) 380 70 90

bt_bb_section_top_section_coverage_image