Diş Çekimi Öncesi Bilmeniz Gerekenler


Anasayfa • Blog • Diş Çekimi Öncesi Bilmeniz Gerekenler

Diş Çekimi Öncesi Bilmeniz Gerekenler

Dişinizin durumu veya bir dişin çevredeki dişler üzerindeki etkisi endişe kaynağıysa, diş çekimi veya "dişinizin çekilmesi" gereklidir. Bunun nedeni dişlerinizin maruz kaldığı hastalık, diş çürüğü veya travmadır. Bir veya birden fazla dişi çıkarmak, ağzınızda diğer dişleriniz için daha fazla yer açar. Dolayısıyla herhangi bir hastalığın veya enfeksiyonun tamamen ortadan kaldırılmasına yardımcı olur.
 
Diş çekimi süreci göz korkutucu gelir. Ancak mümkün olduğunca rahat olmanızı sağlamak için diş hekimleriniz ellerinden gelen her şeyi yapar. Birçoğu prosedürün kendisi hakkında endişe duyar. Ancak hiçbir şey hissetmediğinizden emin olmak için anestezi uygulanacaktır. İşte diş çekimi hakkında bilmeniz gerekenler ve ne zaman ihtiyacınız olabileceği;
 
Diş Çekimi Nedenleri
En yaygın çekim türü, yirmi yaş dişleri veya üçüncü azı dişleridir. Ancak, aşağıdakiler gibi başka nedenler de vardır:
 
• Başarısız bir kanal tedavisindeki enfeksiyon riski
• İleri diş eti veya periodontal hastalık
• Fazla dişler veya çapraşık dişler (ağzınızda tüm dişler için yeterli yer olmaması)
• Kemoterapi nedeniyle veya organ nakli sırasında enfeksiyon riski
 
Diş hekiminiz bu endişeleri sizinle konuşacaktır. Çekime ihtiyaç duyulduğunu gösteren işaretler aramak için altı aylık ziyaretlerinizde röntgenlerinizi ve dişlerinizin ve diş etlerinizin durumunu gözden geçirecekler. Bu aynı zamanda düzenli bir diş hekimi ziyareti programına bağlı kalmanın da önemli olmasının nedenidir.
 
Diş Çekimi Süreci
Çekim işlemi, basit veya cerrahi olmasına bağlı olarak değişir. Dişin diş etini tamamen geçmiş olup olmadığına bakarak hangi çekim işleminin gerekli olduğu kararlaştırılır. Varsa, dişinizi çocukken nasıl çektiğinize benzer şekilde basit bir çekim yapılır. Deneyimli diş hekiminiz, küçük bir alet kullanarak dişi kıpırdatacak ve gevşetecek, ardından basitçe çekip çıkaracaktır.
 
Diş henüz diş etini kırmadıysa veya diş etinde tam olarak kırılmadıysa ve dişin sadece üst katmanını görebileceğiniz anlamına gelen "kaplayıcı" ise cerrahi bir çekim gereklidir. Cerrahi bir çekim, çekim sürecine yardımcı olmak için diş etinde küçük bir kesi yapılır ve diş parçalara ayrılabilir.
 
Her iki çekim işlemi için de lokal anestezik verilir. Bu da hiçbir şey hissetmeyeceğiniz anlamına gelir. Bir ziyarette birden fazla çekim gerekirse, rahat olduğunuzdan emin olmak için genel anestezi uygundur. Çünkü hastalarımızın konforu birinci önceliğimizdir.
 
İyileşme
İyileşme, çekimin türüne ve kaç dişin çekildiğine bağlı olarak 1-2 hafta sürer. Bu süre zarfında diş etleriniz eskiden dişin olduğu yerde onarılır ve büyür. Sonuç olarak biraz ağrı olacaktır. Dondurma ve elma püresi gibi sıvı ve rahatlatıcı yiyeceklerin tüketilmesi önem arz eder.
 

izmir zirkoyum diş kaplama

+90 (545) 380 70 90

bt_bb_section_top_section_coverage_image