Çocuklarda Diş Tedavisi Korkusunu Yenmek için 5 Basit Uygulama


Anasayfa • Blog • Çocuklarda Diş Tedavisi Korkusunu Yenmek için 5 Basit Uygulama

Çocuklarda Diş Tedavisi Korkusunu Yenmek için 5 Basit Uygulama

Çocukları diş hekimine götürmek, dişlerini sağlıklı tutmak ve mükemmel ağız hijyeni alışkanlıklarını teşvik etmekte gereklidir. Ancak bir çocuğun bakış açısından, diş hekimine gitmek korkutucu bir olaydır. Özellikle tanıdık olmayan sesler ve nesnelerle dolu yabancı bir odada bir sandalyede uzanırken, bir yabancı ağzına soğuk, metalik ve alışılmadık enstrümanlar sokarken. Ayrıca, çocuğunuzun dişleri düşmeye ve büyümeye devam ettikçe, anaokuluna başlamadan önce diş hekimine en az 10 kez gitmekte fayda var. Çocuğunuzun dişçi korkusunu yenmek için gelecekteki ziyaretlerini kolaylaştırmaya yardımcı olmak için, kendisini daha rahat hissetmesi için aşağıdaki adımları izleyin.
 
1- Erken yaşta başlayın
Bir çocuk diş hekimini ne kadar erken ziyaret ederse o kadar iyidir. Bu çocuğunuza, ister periyodik bir önleyici ziyaret ister acil bir durum olsun, tüm ihtiyaçlarının karşılanacağı bir 'dişhekimi evi' sağlayacaktır. İlk ziyaretin 1 yaşında veya ilk diş göründüğünde başlaması en iyisidir.
 
2- Basit tutun
Bir ziyarete hazırlanırken, özellikle ilk seferinde, çok fazla ayrıntıya yer vermemeye çalışın. Bunu yapmak daha fazla soru ortaya çıkarır. Ayrıca ihtiyaç duyabileceği bir dolgu gibi ekstra bir tedavi hakkında daha fazla bilgi eklemek gereksiz kaygıya neden olur. Yaklaşan bir ziyareti tartışırken olumlu bir tavır takının, ancak çocuğunuza yanlış umut vermeyin. Her şeyin yoluna gireceğini söylemekten kaçının. Çünkü çocuğunuz bir tedaviye ihtiyaç duyarsa, hem dişçiye hem de size olan güvenini kaybeder.
 
3- Sözlerinize dikkat edin
Çocuklarda iğne, ağrı veya acımak kelimelerini kullanmayın. Görevlilerin zor durumları atlatmalarına yardımcı olmak için çocuklara kendi kelime dağarcığını sunmalarına izin verin. Bunun yerine, ebeveynler çocuklarına söyleyebilecekleri şey, diş hekiminin gülümsemelerini kontrol edip dişlerini sayacağıdır. Ziyaretin korkutucu ve endişe verici değil, eğlenceli ve güzel görünmesi için "temiz, güçlü, sağlıklı dişler" gibi olumlu ifadeler kullanın.
 
4- Hayali bir ziyaret ayarlayın
İlk diş hekimi randevusundan önce çocuğunuzla diş hekimi ve hasta rolü oynayın. Tek ihtiyacınız olan bir diş fırçası ile küçüğünüzün dişlerini saymaktır. Delme sesleri yapmaktan veya diğer "aletleri" sıralamaktan kaçının. Ona diş hekiminin dişlerine nasıl bakıp kontrol edebileceğini gösterebilirsiniz. Ardından, pelüş bir hayvanın veya oyuncak bebeğin dişlerini temizlemek için bir diş fırçası kullanarak çocuğunuzun rol yapmasına izin verin. Asıl olay, onu rutine alıştırmak ve böylece gerçek ziyarette daha rahat olmasını sağlamaktır.
 
5- iyi ağız hijyeninin önemini vurgulayın
Çocuğunuza diş hekimine gitmenin bir seçim değil, bir zorunluluk olduğunu söyleyin. Ek olarak diş hekiminin dişlerine bakacağını öğretin. Diş hekiminin çürükleri uzak tutmaya yardımcı olduğunu ve hastalarının yıllarca güzel bir gülümsemeye sahip olmasını sağladığını da açıklayabilirsiniz. Ayrıca bazı ebeveynler çocuklarını yanlarında kendi diş hekimi randevusuna götürür. Ancak uzmanlar bunun bir hata olduğunu söylüyor. Ebeveynler farkında bile olmadan ziyaret hakkında endişeli hissedebilir ve çocukları bu korkuları hissedebilir. Dişçi korkusunu yenmek için bu adımları yada benzer adımları izleyebilirsiniz.
 

izmir zirkoyum diş kaplama

+90 (545) 380 70 90

bt_bb_section_top_section_coverage_image