Çocuklar Hangi Yaşta Diş Hekimine Götürülmeli?


Anasayfa • Blog • Çocuklar Hangi Yaşta Diş Hekimine Götürülmeli?

Çocuklar Hangi Yaşta Diş Hekimine Götürülmeli?

Bazen bebekler süt dişlerine sahip olarak doğabilir. Onun haricinde çocukluk döneminde süt dişleri 2,5 yaş civarında çıkmaya başlar. 3 yaş çocuklarda süt dişleri çıkmama sorunu veya azı dişleri çıkarken yaşanan sorunlar nedeniyle bir diş hekimine başvurmak gereklidir.
 
Diş hekimine götürülen çocukların yaşı bebeklikten çocukluk evresi arasındaki yaş dilimleri arasındadır. Çocukların süt dişleri çıkarken yeni yeni toparlanmaya başlayan damaklarda yara oluşabilir. Bu nedenle ağrı ve acının geçmesi amacıyla diş çıkartan çocukları hekime muayene ettirmek önemlidir.
 
Bebeklikte Diş Muayenesi Yaptırılmalı Mı?
Bebeklerin diş çıkarma durumunda damaklarında oluşan acıların geçmesi için diş hekimine başvurmak gerekir. Süt dişleri beliren bebeklerde herhangi bir sorun ile karşılaşılmasa bile diş kontrolü yapılması için en geç 1 yaşına kadar bir diş hekimine başvurmak bebeğinizin diş sağlığı için önem taşımaktadır. 6 yaşından sonra çıkan dişler artık süt dişi değildir ve ağızda kalıcı dişlerin yerini alır.
 
Bu nedenle çocuklara bebeklikten itibaren diş fırçalama alışkanlığı kazandırılarak süt dişleri çıktığından itibaren diş sağlığını önemsemeleri belirtilmelidir. Kalıcı dişler ve azı dişleri 6 yaşından itibaren çıkmaya başladıktan sonra artık keskinlikleri azalarak kalıcı dişler ağızda yerini alır. Dişlerde oluşan bir problem görüldüğünde erken müdahele edilmesi için en kısa zaman içinde diş hekimine gitmek önemlidir.
 
Çocuklarda Diş Bakımı Nasıl Yapılmalı?
Çocukluk döneminde çıkan dişler ebeveynlerin yardımıyla bilinçli bir şekilde diş bakımı anlatılmalı ve buna yönelik kararlar belirtilmelidir. Diş bakımının her birey için bir sorumluluk olduğunu ve ilerleyen zamanlarda diş kaybı yaşamamak, güçlü dişlere sahip olmak için diş fırçalamanın oldukça önemli olduğunu çocuklara anlatmalıyız. Çocukken kazanılmış bir alışkanlık ne kadar yararlı ise çocuğun yetişkinlik döneminde de o kadar faydası olacaktır.
 
Bu nedenle her zaman ağız ve diş bakımına özen gösteren çocuklara dişlerinde bir sorun olduğunda tedavi için korkmamalarını ve endişe duymamalarını hissettirmek gerekir. Diş hekimine kaygıyla giden bireyler yetiştirmemek adına çocuklara her zaman çekinmeden sağlıklı dişlere sahip olmanın avantajları anlatılmalıdır.
 
Çocuklarda Çürük Diş Tedavisi
Genellikle 2-6 yaş arası çocuklarda sıklıkla karşılaşılan bir sorun olan çürükler, besinlerden kaynaklanan bir rahatsızlıktır. Aşırı şeker tüketen ve şekerli yiyeceklerden vazgeçmeyen çocuklar için çikolatanın dişlere olan zararından bahsetmek gerekir. Her yemek sonrası veya günde en az 2 kez dişleri fırçalama alışkanlığı kazandırılmış bireyler dişlerinde çürük sorunu ile karşılaşmaz.
 
Çocukların süt dişlerinin çürümesiyle birlikte kanal tedavisi, dolgu veya diş çekme işlemi gerçekleştirilebilir. Süt dişi olduğu için diş kaybına sebebiyet vermez ve yeniden kalıcı diş çıkması da olağan bir durumdur. Bu şekilde tedavi edilen çürük dişler sonucunda çocukların dişlerine zararlı gıdalardan uzak kalması sağlanmalıdır.
 
Diş Tedavilerinde Hekim Önemi
Çocuklarınızın diş sağlığı için iyi bir hekimi araştırmak gerekir. İzmir'de en iyi diş hekimi araştırılarak bulunan uzman bir hekim sayesinde çocuğunuz diş problemleri ortadan kaldırılacaktır.
 
Dişlerin sağlığımız için büyük önem taşımasıyla birlikte çoğu zaman hayatımızda bizi motive eden bir gülümsemeye sahip olmaya çalışırız. Küçüklükten itibaren sağlıklı dişlere sahip olmanın birçok avantajı bulunur.
 
Çocuk Diş Doktorunun Diş Sağlığına Etkisi
Pedodonti alanında uzman hekimler çocukların diş sağlığında büyük bir etkendir. Dişlerde meydana gelen çarpıklık sorunu için erkenden müdahale etmenin oldukça önem taşıması İzmir diş doktoru ile diş sorunlarına veda ederek çocuklarımızı sağlıklı dişlere sahip kılabiliriz.
 
Sadece çocuklar için değil aynı zamanda yetişkinler için de en iyi hekimleri bulmak ve diş tedavisini gerçekleştirmek mümkündür.
 
İmplant Fiyatları Yüksek Mi?
Son dönemde sıklıkla tercih edilen İmplantlar yapay diş görevi görmektedir. Diş kaybı yaşayan bireylerin estetik açıdan diş boşluğunu doldurmak istemesi sonucunda implanttan yararlanılır. İzmir implant fiyatları hakkında doktorunuzla görüşüp doktor tavsiyesi üzerine damağınıza uygun ve kaç adet talep ettiğinize yönelik bir şekilde implant seçilerek tedavinizin başlamasını talep edebilirsiniz.
 
Uzun ömürlü ve hayat boyunca kalıcı olan implantlar abartıldığı kadar günümüzde aşırı yüksek fiyatlara dahil değildir. Verilen paranın ömür boyu garantili olması, kişilerin memnuniyetleriyle sonuçlanır. Bu sayede yaşam boyunca çeşitli yemekleri rahatlıkla yemenin keyfini yaşayabilir ve estetik diş görünümünü kazanmış olursunuz.
 

izmir zirkoyum diş kaplama

+90 (545) 380 70 90

bt_bb_section_top_section_coverage_image