Diş Protezleri

Dişlerimiz yaşlandıkça, tıpkı vücudumuzun yaptığı gibi aşınır. Vücudumuzun her yerinde ağrı ve acı çekmeye başlayabiliriz. Uzuvlarımız bazen ağrı hisseder, gücümüzü kaybedebiliriz ve kırışıklıklar ve yaşlılık lekeleri gelişir. Dişlerinize de benzer şeyler olur; yıpranırlar ve zayıflarlar, diş mineleri incelir. Böylece korunmazlar, çatlaklar ve diğer kusurlar ortaya çıkar veya bir veya daha fazla dişi kaybedebilirsiniz. Diş protezi nedir ile ilgili merak edilenler;
 
Diş protezi nedir?
Eksik dişlerin yerine konması için özel olarak üretilen bir cihazdır.
 
Ne tür protezler mevcuttur?
Her hastanın ihtiyaçlarına göre çeşitli diş protezleri vardır. Diş protezleri, arka arkaya birkaç dişin veya ağız boyunca arka arkaya olmayan birkaç dişin yerine geçecek şekilde üretilebilir. Protezler şunları içerir:
 
• Diş köprüleri
• İmplantlar
• Tam protezler
• Kısmi protezler
 
Neden bir proteze ihtiyacım var?
 
Eksik bir diş bile hayatınızı hem fiziksel hem de duygusal olarak olumsuz etkiler. Bir dişi kaybetmek bazen çok önemli bir şey gibi gözükmez. Ancak ağzınızda geniş bir boşluk olduğunda ve gülümsediğinizde, konuştuğunuzda, esnediğinizde vb. insanların bunu görebildiğini fark ettiğinizde, moraliniz alt üst olur. Konuşmaktan ve gülümsemekten utanabilirsiniz. Bir veya daha fazla diş olmadan çiğnemek zorlaşır. Bu yüzden dişler arasında boşluk bırakmak daha ciddi diş problemlerine yol açar. Bir dişiniz eksikse, aşağıdakileri yapmak için bir protez gerekir:
 
• Kendinize olan güveninizi geri kazanın
 
• Gülümsemenizi geri kazanın
 
• Çeşitli yiyecekleri çiğneme yeteneğinizi geri kazanın
 
• Engelsiz konuşma yeteneğinizi geri kazanın
 
• Eksik dişi / dişleri değiştirin. Çünkü kalan dişleriniz boş alana kaymaz, bu da sonunda yanlış hizalamaya neden olur.
 
Farklı Diş Protezleri Nelerdir?
 
İmplant, daha önce gördüklerimizin yerini alabilecek bir diş protezidir. Durumunuz ne olursa olsun, eksik bir dişi telafi edecektir. Bununla birlikte, her zaman esas olarak maliyeti nedeniyle değil, bazen morfolojik nedenlerle de insanlar kullanmak istemez. Çünkü çenenizin yeterince kalın olması gerekir.
 
Komple Çıkarılabilir Diş Protezi
 
Genellikle takma diş olarak bilinen bu diş, doğal diş yapınızın yerini alır ve günlük bakım için veya uyumadan önce ağzınızdan çıkarılabilir. Bu tip protezler genellikle akrilik reçine veya porselenden yapılır (daha çok eski modeller için ayrılmış olsa da). Protezleriniz doğal dişlerinizi ve aynı zamanda diş etlerinizi (pembe akrilik kullanarak) taklit edecektir.
 
Diş hekiminiz tarafından alınan ölçü ve ölçülerden bir uzman (bir protez uzmanı veya bir diş hekimi) tarafından tamamen çıkarılabilir bir diş protinezisi de yapılacaktır. Bir kılcallık fenomeni, bir "diş tutkalı" kullanarak üst protezi ve alt çenenizin yerine takma dişi sabitleyecektir. Diş hekiminiz ayrıca protezlerinizin iyi sabitlenmesi için iki implant ve bir bar yerleştirmeyi de seçer.
 
• Bu çözümün temel avantajı, çok daha ucuz olması (implant yerleştirmezseniz) ve müdahalenin nispeten hızlı olmasıdır. Sabit bir diş protezinin takılmasında olduğu gibi uzun bir iyileşme aşamasından geçmenize gerek kalmadan çiğneme fonksiyonunuzu daha kolay bulacaksınız.
 
• Ancak hastanın yeni protezine alışması çok daha zor olacaktır. Çünkü temizlemek için her yemekten sonra çıkarmak zorunda kalmak birçok insan için büyük bir dezavantaj olur.

+90 (545) 380 70 90

bt_bb_section_top_section_coverage_image